XII Zlot Gigantów i nie tylko… Kobylnica 2019 - zakończony!

W dniach 29 i 30 czerwca 2019 r. odbył się XII Zlot Gigantów i nie tylko... Kobylnica 2019. Zmiana formuły zlotu zaowocowała rekordową liczbą uczestników. Pierwszego dnia zlotu naliczyliśmy ponad 65 modeli, a kolejnego jeszcze dojechało kilkunastu uczestników przywożąc ze sobą jeszcze więcej modeli. Przez stronę internetową zarejestowało się 55 modelarzy, ale pierwszego dnia rano do listy dopisało się jeszcze kilkunastu kolejnych. Cieszy nas też fakt, że na zlocie miały swoje stoiska firmy modelarskie, na których można było albo nabyć, albo zamówić modele i ich podzespoły.

Pomimo upalnego słońca, tak pierwszego, jak i drugiego dnia piloci zademonstrowali swoje umiejętności oraz modele w locie. W powietrze wzbiły się szybowce, modele z napędem odrzutowym, elektrycznym i spalinowym, o rozpiętości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 4 metrów i ciężarze od kilkuset gram do ponad 55 kilogramów! Program imprezy był podzielony na bloki tematyczne, tak aby uniknąć potencjalnych zdarzeń w powietrzu.

Pierwszy dzień zlotu zakończyła impreza integracyjna, w trakcie której wręczono statuetki za pracę społeczną na rzecz Sekcji Modelarskiej. Takie osoby Arkady Fiedler w książce "Dywizjon 303" nazywa "szarymi korzeniami bujnego kwiatu". Ich praca nie jest nagradzana pucharami lub medalami, ale bez niej nikt z nas nie mógłby np. ćwiczyć, aby zasłużyć na taki puchar. Bez koszenia trawy na lotnisku, wbijania słupków, ogradzania terenów imprez, kierowania ruchem na parkingu, dbania o oprawę muzyczną i plastyczną wiele ze spotkań nie mogłoby się odbyć. Dziękujemy!

W niedzielę temperatura o godzinei 13:00 osiągnęła aż 36 stopni i dlatego, po rozegraniu zawodów na celność lądowania, zdecydowaliśmy się na zakończenie imprezy. Oprócz pucharów za osiągniecia sportowe wreczono również symboliczne wyróżnienia najstarszemu i najmłodszemu uczestnikowi zlotu.