XII Zlot Gigantów i nie tylko… Kobylnica 2019

18 grudnia 1919 roku przy Aeroklubie Polskim w Poznaniu powstało pierwsze „Koło Modelowania”. Jednym z pionierów modelarstwa był Bolesław Grajeta. Uznając wagę wydarzeń 1919 r., wyraził zdanie: „Dla dobra sprawy łączmy się zatem w fachowych stowarzyszeniach modelarskich”. Od tych wydarzeń upływa 100 lat.

29 i 30 czerwca 2019 r., w 100. rocznicę modelarstwa lotniczego w Poznaniu na lotnisku w Kobylnicy, zostanie zorganizowany piknik modelarski XII Zlot Gigantów i nie tylko… Piknik ten kontynuuje już dwunastoletnią tradycję Zlotów Gigantów, ale w związku przypadającą w tym roku - szczególną 100. rocznicą modelarstwa lotniczego w Poznaniu - zmienia swoją formułę, zapraszając do uczestnictwa w tej imprezie modelarzy latających modelami: samolotów z napędem, szybowców, helikopterów.

Organizatorzy zrezygnowali z limitów wielkości modeli, otwierając się na wszystkich uczestników. W trakcie imprezy będą odbywały się pokazy lotów modeli z podziałem na grupy uczestników według typów modeli. Liczymy na uczestnictwo juniorów, którzy będą mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami.

Zlot Gigantów, to nie tylko loty pokazowe, w czasie których piloci RC demonstrują możliwości swoich modeli i umiejętności pilotażu, ale także rywalizacja sportowa. W tym roku planujemy pokazowe walki powietrzne combat, rozegranie konkurencji na celność lądowania, a także konkurencji polegającej na przelocie przez bramkę.

W sobotę wieczorem zapraszamy na tradycyjne spotkanie integracyjne, a dla chętnych nocne loty na pobliskim pasie startowym.

Osoby planujące przyjazd samochodami typu camper, czy też z przyczepą kampingową lub namiotem będą mogły obozować w pobliżu budynku portu lotniczego. Zapewniamy dostęp do energii elektrycznej, łazienki, WC.

W czasie pikniku modelarskiego, wspomagająca organizatorów Ochotnicza Straż Pożarna, będzie prowadziła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i ochrony p-poż. Prezentowane będą także wozy bojowe straży pożarnej

Wszystkie bieżące informacje publikowane będą na stronie http://modelarzeaeroklubpoznan.org.pl/ oraz http://aeroklub.poznan.pl. Prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa za pomocą formularza rejestracyjnego, co ułatwi organizatorom zaplanowanie imprezy. Od uczestników – pilotów RC - będzie wymagane posiadanie odpowiedniej polisy OC.

Patronem medialnym XII Zlot Gigantów i nie tylko… – już po raz dwunasty – jest miesięcznik Modelarz. W numerze 7/2019 Modelarz opublikuje obszerny reportaż z tegorocznego zlotu.

Serdecznie zapraszamy! Mamy nadzieję, że uda się – w tym jubileuszowym roku – zgromadzić na lotnisku w Kobylnicy 100 modelarzy na 100 lecie Aeroklubu Polskiego.