Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających Seniorów oraz Mistrzostwa Europy Juniorów

W dniach 10-21 sierpnia 2023r. w malowniczej francuskiej miejscowości Moncontour odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających Seniorów oraz Mistrzostwa Europy Juniorów. Po raz pierwszy zawody seniorskie zostały połączone z juniorskimi, w związku z czym do startu przystąpiło ponad 350 zawodników z 41 krajów. Na tej imprezie nie mogło także zabraknąć zawodników Aeroklubu Poznańskiego, którzy od wielu lat (w szczególności w grupie juniorskiej) odnotowują bardzo dobre wyniki na arenie międzynarodowej.

Pierwszy dzień zawodów to zmagania seniorów w klasie modeli F1A (modele swobodnie latające wyciągane na lince). W tej kategorii mieliśmy reprezentanta Aeroklubu Poznańskiego – Jarosława Jeziornego, który wraz Michałem Śliwińskim i Michałem Słysiem (obydwoje z Podkarpacia) stworzyli naszą reprezentacyjną drużynę. Po siedmiu kolejkach lotów zasadniczych do dogrywek dostaje się 48 zawodników, spośród 115 startujących, w tym dwóch reprezentantów Polski: Jarosław Jeziorny i Michał Śliwiński. Ostatecznie Michał zajmuje bardzo wysoką 4 lokatę, natomiast Jarosław plasuje się na miejscu 20, co jak na debiutanta na imprezie tej rangi jest całkiem dobrym wynikiem. Z kolei Michał Słyś po pechowym locie w piątej kolejce zajął ostatecznie 63 miejsce.

Drugiego dnia do rywalizacji w kategorii szybowców F1A przystąpili nasi juniorzy w składzie Tomasz Jeziorny, Marcel Mandziak (obydwoje są reprezentantami Aeroklubu Poznańskiego) oraz Tymon Niezborała i Oliwia Danilewicz. Po bardzo trudnych lotach zasadniczych, ze względu na zmieniającą się w ciągu dnia pogodę, do lotów dogrywkowych kwalifikuje się dwójka modelarzy z Aeroklubu Poznańskiego. Przed dogrywkami stało się już jasne, że nasza reprezentacja zdobywa srebrny medal w klasyfikacji drużynowej i tytuł drużynowych Wicemistrzów Europy, a indywidualnie Tomasz Jeziorny zajmuje wysokie 4 miejsce, Marcel Mandziak 7, Tymon Niezborała 18, natomiast Oliwia Danilewicz 31. Warto podkreślić, że drużyna naszych juniorów była bardzo chwalona przez trenerów innych reprezentacji oraz obserwatorów za samodzielność na starcie oraz pracę zespołową.

W kolejnych dniach rywalizowali zawodnicy startujący w kategorii modeli z napędem gumowym F1B oraz z napędem silnikowym F1C. Warto odnotować, iż w kategorii F1B Junior wystartował reprezentant Aeroklubu Poznańskiego - Tomasz Jeziorny, który wspólnie z zawodniczkami z Suwałk (Oliwią Szturglewską i Oliwią Danilewicz) zdobyli tytuł drużynowych Mistrzów Europy. Indywidualnie Tomasz zajął 5 miejsce, natomiast Oliwia Szturglewska zajęła 3 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Z kolei w klasyfikacji kobiet nasze zawodniczki zajęły dwa pierwsze miejsca.

W klasyfikacji generalnej nasza kadra seniorska zajmuje wysokie 3 miejsce, a nasze reprezentacje juniorska oraz seniorska wracają ostatecznie do Polski z 6 medalami (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe).

Serdeczne gratulacje dla naszych Reprezentantów!

Życzymy dalszych, równie udanych startów w przyszłości!